V dňoch 19.-23.januára sa v Slovinskej Pokljuke konali Majstrovstvá Európy juniorov v biatlone. Šampionátu sa zúčastnila aj trojica našich odchovancov sestry Mária a Zuzana Remeňové a Benjamín Belicaj.

Ich prvý štart bol vo vytrvalostných pretekoch na 12,5 km. Zuzana spravila na strelnici iba dve chyby (0,1,1,0) a keď k tomu pridala ôsmy najlepší bežecký čas tak ju to vystrelilo do TOP 10 na krásne 9.miesto. Ešte viac sa darilo Márii, ktorá na strelnici minula len raz (1,0,0,0) a po slušnom bežeckom výkone napokon finišovala na krásnom 6.nieste.  Foto: sestry Zuzana a Mária Remeňové – zdroj archív pretekárok

Na druhý deň boli na programe Mix šprinty – Zuzana Remeňová si spolu s Damiánom Cesnekom zopakovali parádny výkon z juniorského IBU-cupu a napokon obsadili výborné 6.miesto.

Vo veľkom mixe si svoju premiéru na ME odbil aj vekom ešte len dorastenec Benjamín Belicaj, ktorého tréneri postavili na finišmanskú pozíciu. Pred ním však štartovala na druhom úseku Mária Remeňová, ktorá sa snažila umazať čo najviac z predchádzajúcej straty, keď preberala štafetu na 17.mieste a po dobrom výkone ju odovzdala napokon na 12.mieste. Benjamín preberal štafetu na 14.mieste ale túto pozíciu neudržal, lebo na stojke nesklopil dva terče a musel absolvovať dva tr.okruhy. Do cieľa došiel napokon na 15.priečke. Foto: Benjamín Belicaj – zdroj archív pretekára

22.januára boli na programe rýchlostné preteky. Juniori bežali 10 km a Benjamín Belicaj ako dorastenec bežecky ešte zaostával za o tri roky staršími súpermi, keď k tomu pridal aj tri chyby na strelnici (2,1) tak v cieli napokon skončil na 87.mieste. Juniorky bežali na trati 7,5 km a všetci čakali či sa Remienky aj teraz prebojujú medzi desiatku najlepších. Mária začala bežecky celkom rýchlo, ale hneď na prvej streľbe v ľahu minula dva-krát a vzdialila sa jej tak vidina dobrého výsledku. Na stojke taktiež nesklopila dva terče a to ju odsunula na konečné 28.miesto. Zuzana si počínala oveľa lepšie, keď na strelnici spravila iba dve chyby (1,1) ale vďaka jedenástemu najlepšiemu bežáku to vytiahla napokon na výborné 5.miesto. Dlho to však vyzeralo na bronzovú medailu, ale až posledné dve pretekárky ju odsunuli nižšie. Obe sestry sa tak kvalifikovali aj do stíhacích pretekov.

Vyjadrenie Zuzany pre portál slovenskybiatlon.sk.

V stíhacích pretekoch to Zuzana rozbali hneď od začiatku a keď na prvých dvoch streľbách neminula ani raz tak to vyzeralo na boj o najvyššie pozície. Lenže potom prišla na rad tretia streľba a až 4 neuveriteľné chyby čo Zuzku odsunulo na priebežné 8. miesto. To už ju dobiehala aj jej sestra Mária, ktorá na prvých troch streľbách minula iba dva-krát a zo strelnice vybiehala iba pár sekúnd za Zuzanou. Tú počas okruhu dobehla a na strelnicu už išli vedľa seba. Obe však na záverečnej stojke minuli jeden terč a počas posledného úseku tak bežali spolu. Sesterský finiš nakoniec lepšie zvládla Zuzana, ktorá tak skončila desiata a Mária jedenásta. Vyjadrenie pre slovenskybiatlon.sk : Zuzana , Mária

Zuzana tak pretavila všetky svoje štarty do umiestnení v TOP 10 čo sa už dlho žiadnemu nášmu juniorskému biatlonistovi nepodarilo. Benajmín ako dorastenec absolvoval svoje prvé veľké medzinárodné preteky na ktorých zbieral hlavne skúsenosti. Na konci februára bude reprezentovať Slovensko na Majstrovstvá sveta juniorov a kadetov v americkom Utahu.