Po uvoľnení prísnych protiepidemických opatrení súvisiacich s ochorením COVID-19 sa koncom júna začali aj bežecké súťaže naprieč celým Slovenskom. Naši pretekári absolvovali súťažnú premiéru 4.júla na 50.ročníku Žaškovského minimaratónu, kde najlepší výsledok dosiahla Jarmila Kakusová, ktorá obsadila v kat. Ženy II. (40-49r.) pekné 4.miesto. Výsledky Žaškovský minimaratón – stiahni tu

Už o týždeň neskôr Naši členovia pod vedením Mareka Vošku zorganizovali v Lokci 3.ročník Behu na Brabírku, kde sa konalo aj vyhodnotenie minulého ročníka Oravskej bežeckej ligy. Najrýchlejším bežcom bol náš Róbert Judiak, ktorý časom 21:46 min. vytvoril nový traťový rekord. Medzi ženami bola zase najrýchlejšia naša pretekárka Jarmila Kakusová. Foto: Róbert Judiak – najrýchlejší bežec Behu na Brabírku – autor archív KB Breza.

Keďže od polovice júla boli protiepidemické opatrenia minimálne, tak sa z pretekami roztrhlo vrece. Už 17.júla sa konali náročné krosové preteky Kordícky extrém, kde na trati 11,4 km s prevýšením cca 400 m. vybojovala naša Jarmila Kakusová časom 1:01:10 hod. výborné 2.miesto. Ďalšie kolo OBL-ky bolo na programe 24.júla, keď sa v Bobrove konal úvodný ročník Jakubovského behu Bobrovským chotárom. Z našich bežcov si ďalší triumf v kat. Ženy II. pripísala Jarmila Kakusová a 2.miesto v kat. Muži III. vybojoval Juraj Maxa. O ďalší týždeň Jarmila Kakusová pretekala v Žiline, kde absolvovala Rotary Night Run na trati 8,2 km skončila medzi ženami v absolútnom poradí štvrtá ale vo svojej kategórii ženy 40-49 r. zvíťazila.

8.augusta usporiadal Bežecký klub Dolný Kubín pod vedením Miroslava Streža náročné krosové preteky SKYRUN KUBÍNSKA, kde na trati 24 km bežci nastúpali až 1200 výškových metrov. Náš klub reprezentoval Marek Voška, ktorý podal výborný výkon a skončil celkovo šiesty, ale vo svojej kategórii 40-49 r. obsadil 2.miesto. Výsledky Skyrun Kubínska – stiahni tu. Foto Marek Voška 2.miesto Skyrun Kubínska – autor archív KB Breza

V piatok 13.augusta pokračovala OBL-ka v Oravskej Polhore Babohorským bežeckým okruhom, kde na trati 5,5 km vybojoval Peter Sitárik 2.miesto v kategórii Muži II. (40 a viac r.). O deň neskôr odbehla Jarka Kakusová Rajecký polmaratón, kde v absolútnom poradí žien skončila deviata a vo svojej kategórii obsadila pekné 4.miesto. V rovnaký deň sa konali aj preteky Vertical Kuzmínovo v Dolnom Kubíne, kde na trati dlhej iba 720 metrov ale s prevýšením 160 metrov vytvoril náš Robko Judiak nový traťový rekord časom 5:25 min. Náš predseda klubu Juraj Maxa za výdatnej podpory našich členov zorganizoval ďalší ročník Rabčianskeho okruhu. Ďalšie víťazstvo si na svoje konto pripísala Jarmila Kakusová.

Prvú septembrovú sobotu sa konal v Lomnej úvodný ročník Behu okolo Lomnej. Náš klub mal opäť zastúpenie medzi bežcami a na 10 km trati sa z medaily tešili 2. Juraj Maxa Muži III., 1. Jarmila Kakusová, 3. Adriána Kormaňáková obe Ženy II., na krátkej 5,5 km trati zvíťazil v kategórii Muži II. Peter Sitárik a v kategórii Ženy I. obsadila 2.miesto Michaela Maxová. Z víťazstva v kategórii žiaci do 7 rokov sa tešil náš najmladší člen Bartolomej Belicaj. Víťazstvá vo svojich kategóriách si pripísali aj naši odchovanci Sebastián a Benjamín Belicajový. Foto: Beh okolo Lomnej – Peter Sitárik 1.miesto Muži II. na 5,5 km – autor archív KB Breza

Dňa 11.9. sa uskutočnil ďalší ročník Behu do Choča, kde Róbert Judiak obsadil medzi mužmi celkovo skvelé 3.miesto, ale svoju kategóriu juniorov s prehľadom vyhral.

V rovnaký deň 11.9 sa konali po ročnej odmlke preteky Beh Zubrohlavským chotárom – Memoriál Peťa Stoklasu. Na štart sa postavilo viac ako 200 pretekárov a náš klub získal v kategórii Ženy II. ďalšie dve medaily – 1. Jarmila Kakusová, 3. Adriána Kormaňáková. Foto: Beh Zubrohlavským chotárom 1.Jarmila Kakusová, 3. Adriána Kormaňáková – autor archív KB Breza

Už o tri dni neskôr 14.septembra sa v Dolnom Kubíne uskutočnil Nočný beh Kuzmínovom, kde sa naši bežci opäť prebojovali na “bedňu”: 3. Juraj Maxa (muži nad 50 r.), 3. Adriána Kormaňáková (ženy nad 45 r.). Výsledky Nočný beh Kuzmínovom – stiahni tu.

Najväčší úspech letnej sezóny sa podaril Jarmile Kakusovej, ktorá dňa 18.septembra v Bratislave na pretekoch Telokom Night Run na trati 10 km zdolala vo svojej kategórii (40-49 r.) všetky súperky a časom 45:34 min. získala 1.miesto. Výsledky Telekom night run – stiahni tu. Foto: Jarmila Kakusová – víťazka Telekom night run – autor archív KB Breza

OBL-ka pokračovala ďalším kolom 25.septembra v Zákamennom Behom do vrchu Štibeľ. Krátka trať s dĺžkou 5,4 km, ale s prevýšením až 450 m dala všetkým štartujúcim poriadne zabrať. Bežci z nášho klubu opäť patrili k najlepším vo svojich kategóriách. Víťazstvo vybojovali Marek Voška (Muži II. 40-49 r.) a Jarmila Kakusová (Ženy II. 40-49 r.), 2.miesto Adriána Kormaňáková (Ženy II. 40-49 r.)

Bežecký sviatok bol 3.októbra keď sa viacero Oravských bežcov zúčastnilo Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach. Za náš klub si svoju premiéru na 42 km trati odbili Juraj Maxa s dcérou Michaelou Maxovou. Spomedzi Oravských bežcov bol na najdlhšej trati najrýchlejší Ján Raclavský z Dolného Kubína. Najväčší úspech však naši Oravský bežci dosiahli na polmaratóne, keď skvelé 2.miesto časom 1:10:48 hod. vybojoval Martin Rusina z Námestova a parádne 6.miesto Mário Košút z TT Vavrečka 1:13:50 hod. Medzi ženami dosiahla výborný výsledok aj Lenka Stopjaková z Oravského Veselého, ktorá skončila časom 1:36:11 hod. na 14.mieste. Foto: Juraj Maxa a Michaela Maxová na MMM v Košiciach – autor archív KB Breza

Záverečné kolo OBL-ky bolo 9.októbra v Brezovici, kde sa konal úvodný ročník Behu Brezovickým chotárom. Ďalšie víťazstvo si v kategórii Ženy II. vybojovala tohtoročná suverénka OBL-ky v tejto kategórii Jarmila Kakusová. Juraj Maxa sa ešte zúčastnil viacerých štafetových behov ako: Od Tatier k Dunaju, ďalší bol The Run Slovakia z Košíc do Žiliny, kde ako Orava tím skončili na výbornom 2.mieste. Juraj odbehol aj 13 km Beh okolo Sidorova v Ružomberku, kde obsadil v kategórii 50-59 r. pekné 4.miesto.

Úžasný výkon predviedla na pretekoch Spartan Ultra Race na Malinom Brde (28.8.2021) aj Michaela Maxová, ktorá odbehla trať dlhú 56 km s prevýšením až 3000 metrov a so 66 prekážkami + 510 angličákov s časom 13:45:21 hod. Foto: Michaela Maxová na Spartan Ultra Race – autor archív KB Breza